31. lis
31.10.2023.

Aktivnosti u mjesecu listopadu (DV Trešnjica - Korešnica)

Obilježili smo dane kruha posjetom Gašpine mlinice gdje su djeca vidjeli proces nastajanja brašna i izrade kruha.

Posjetili smo ribogojilište u Solinu te vidjeli gdje se uzgajaju pastrve.

Projekt „Kulturna baština”

Kroz različite aktivnosti izvan vrtića i u skupini djeci pokušavamo približiti običaje, tradiciju i kulturu vezanu uz zavičaj u kojem živimo. Djeca to vole i prepoznaju kao nešto što je prisutno u njihovoj okolini, domu.

Sve je započelo posjetom Muzeja starih stvari gdje su djeca vidjela kako su u prošlosti izgledali predmeti, čemu su služili i zašto ih više ne upotrebljavamo.  Cilj nam je da djecu upoznamo s vrijednostima koje smo baštinili iz prošlosti ovog kraja.

Došli smo na ideju da napravimo dalmatinsku kuću u vrtiću. U tome nam je pomogao roditelj, tata Rafael, koji nam je napravio kućicu od drva a djeca su je oslikavala...

Dalmatinska kućica nam je poticaj za simboličku igru „Kako su živjeli naši stari”.

Upoznajemo i stare tradicijske igre s elastičnom trakom – „laštik”.

Njegujemo Kamishibai način pripovijedanja – pripovijedanje sa slikama na maloj pozornici.

Cilj Kamishibai pripovijedanja je da u djetetu potiče maštu kroz ilustracije slika, te ga potiče na govor i razmišljanje.